CONTOH AKTIVITI PENGAJARAN

a. Guru menunjukkan gambar hidupan laut



b. Guru mengenal pasti kelemahan murid melalui gambar yang diberi.

c. Guru menyatakan tentang pelajaran pada hari tersebut contohnya membina perkataan dua suku kata.

d. Guru mengenal pasti bahan yang sesuai dengan tahap penguasaan murid.
Contohnya gambar hidupan laut yang lain.






e. Guru menggunakan bahan ini sebagai peransang kepada murid untuk membina labih banyak perkataan dua suku kata.

f. Pelajar dikehendaki mencari lebih banyak gambar yang berkaitan dengan hidupan laut yang terdapat pada buku - buku di pusat sumber.

g. Guru menilai semula keberkesanan teknik yang telah digunakan dan kesannya kepada pemahaman pelajar.



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : 3 Panglima

Tarikh : 20 April 2012

Masa : 9.10 – 9.40 Pagi (30 minit)

Tema/tajuk : Mari Bertani

Subtopik : Alatan Berkebun.

Bil pelajar : 26 orang


Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid akan dapat:

 1 Menyatakan nama empat alatan berkebun.

 2 Menyatakan kegunaan empat alatan berkebun.

 3 Menbina empat ayat tunggal atau ayat majmuk menggunakan nama alatan berkebun.


Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui suasana kebun sayur.


Konsep : Kegiatan pertanian.


Alat bantu mengajar : Lagu Pak Mamat Ada Kebun, Video berkebun Upin dan Ipin, Slaid power point Kad imbasan, dan lembaran kerja


Nilai murni : - Berkerjasama dalam setiap tugasan yang diberikan


                     - Menggunakan bahasa yang sopan dalam perbualan


                     - Mengetahui berusaha bersungguh-sungguh akan membawa kejayaan.


Kemahiran : 1. Menjelaskan isi pelajaran


                     2.Membina ayat tunggal dan ayat majmuk.


Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Langkah 1
(10 minit)


1. Video berkebun.
- Alat berkebun










1. Guru menayangkan video berkebun dan meminta murid memerhatikannya.

2. Guru menyoal murid nama alat yang digunakan untuk berkebun berpandukan video yang dipaparkan.

3. Guru menyatakan fokus pembelajaran adalah mengenai alatan berkebun dan meminta murid menyenaraikan nama alatan lain untuk berkebun.


4. Guru menayangkan slaid alatan berkebun untuk menyemak jawapan murid yang telah disenaraikan.
5. Gurumenerangkan nama alatan berkebun dan kegunaannya.



6. Guru meminta murid menamakan alatan berkebun yang dipaparkan oleh guru.

Debriefing:Murid yang telah menguasai maju ke fasa aplikasi sementara yang masih keliru diberi penerangan oleh guru dalam kumpulan kecil.


1. Murid memerhati tayangan video secara lenyap.

2. Murid menjawab soalan guru

3. Murid menyenaraikan alatan berkebun yang mereka ketahui.

4. Murid menyemak jawapan.

5. Murid mendengar penerangan guru dan menjawab soalan-soalan guru.

6. Murid mendengar soalan dan menjawab soalan yang diaju oleh guru.


Strategi / Teknik:Tayangan video dan menyenaraikan.
Nilai murni memberi perhatian.


Strategi:Penerangan guru menggunakan slaid dan kad imbasan.

Langkah 2
(10 minit)


1. Membina ayat


1.Guru menerangkan contoh ayat bagi setiap alatan berkebun dengan menayangkan slaid power point.

2. Guru meminta murid membina ayat dalam kumpulan.


3. Guru meminta murid membentangkan hasil perbincangan dalam kelas.

4. Guru membetulkan ayat murid/menyemak hasil pembentangan murid


1. Murid mendengar penerangan guru.



2. Murid membentuk kumpulan dan menjalankan perbincangan.

3. Membentangkan hasil perbincangan.



4. Mendengarkan ulasan guru dan membuat pembetulan jika jawapan salah.

Strategi:Penerangan dan perbincangan dalam kumpulan

Penutup
(5 minit)


Rumusan, nyanyian dan latihan.


1. Guru menerangkan alatan berkebun adalah untuk memudahkan kerja bercucuk tanam sambil menyoal murid mengenainya. Guru juga menerangkan alatan berkebun adalah tajam dan perlu berhati-hati jika menggunakannya.

2. Guru mengedarkan lembaran kerja rumah dan meminta murid menyiapkannya di rumah.

3. Guru memainkan lagu Pak Mamat bagi menutup sesi P&P.


1. Murid mendengar penerangan guru.




2. Murid mengambil lembaran kerja dan menyiapkan tugasan.


3. Murid menyanyikan lagu Pak Mamat ada kebun.


Strategi:Penerangan dan ulasan mengenai nama dan kegunaan alat berkebun.Latihansebagai kerja rumah.


Video Pak Mamat Ada Kebun





No comments:

Post a Comment

script>